Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Poziomowanie campera Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
tatkog
Gość

PostWysłany: 08 Lis 2007, 18:39:39 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

tatkog
2006-12-01
19:05
Tutaj pytanie jest b. właściwe. Jakbyś Kamperfanie(nie tylko- oczywiście he,he) mógł...
szymon
Gość

PostWysłany: 08 Lis 2007, 18:40:19 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon
2006-12-01
20:02
Są w ofercie np Movery automatycznie rozstawiane nogi. Można nimi doskonale szybko wypoziomować campera - oczywiście w ograniczonym zakresie.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 08 Lis 2007, 18:41:50 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kamperfan
2006-12-01
22:36
Poziomowanie rozwiązałem za pomocą dwóch typowych podpór składanych "AL-KO" zamontowanych za zakolami z tyłu i podnośnika śrubowego z przodu kampera. Uzyskałem w ten sposób regulowane podparcie w trzech punktach, co jak wiadomo najlepiej opisuje płaszczyznę - w tym wypadku podwozie kampera. Podpory podnoszone są ręcznie za pomocą korby - jak w przyczepach. Znam rozwiązanie mechanicznego podnoszenia za pomocą silniczków od wycieraczek zdalnie sterowanych pilotem, ale uważam to za przerost formy nad treścią. Natomiast w katalogach sklepów internetowych można znaleźć korbę z napędem działającą jak wkrętarka 12V. Na razie jednak poprzestanę na wynalazku który mam i jestem z niego zadowolony. Używam podpór do poziomowania kampera dla komfortu spania i potrzeb TV-sat. (postój na nierównym terenie na działce lub na kempingach),w czasie noclegów na trasie oraz do podnoszenia kampera podczas długiego postoju zimowego. Powodzenia!

Ostatnio zmieniony przez Kamperfan dnia 08 Lis 2007, 22:29:54, w całości zmieniany 1 raz
tatkog
Gość

PostWysłany: 08 Lis 2007, 18:42:30 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

tatkog
2006-12-02
08:25
Wielkie dzięki, mam zimową przerwę w jazdach na zrobienie tego. Pozdrawiam.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 08 Lis 2007, 18:43:19 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kamperfan
2006-12-09
09:25
Poziomowanie kampera ma również związek z działaniem... lodówki. Podczas pobytu w Alpach w długi weekend majowy miałem drobną przygodę z lodówką. Kamper był zaparkowany na zboczu góry i nie być spoziomowany. Mieszkaliśmy w apartamencie i lodówkę wyłączyłem na czas pobytu, a w przeddzień wyjazdu uruchomiłem na potrzeby podróży powrotnej. Rano stwierdziłem, że lodówka nie chłodzi i dopiero po chwili uświadomiłem sobie przyczynę - przechylenie kampera do przodu. Problem ten jest ogólnie znany w odniesieniu do transportu (przenoszenia) lodówek domowych, ale w kamperze zdarzyło mi się to po raz pierwszy. Dzielę się tym doświadczeniem, by przypadkiem inni nie wpadali w panikę - należy przestawić kampera na bardziej równy teren, albo spoziomować i problem zniknie sam. Zdarzenie to dodatkowo uzasadnia celowość podpór poziomujących - najlepiej poziomuje się przy 3 punktach podparcia. Pozdrawiam!
Robin

PostWysłany: 04 Gru 2008, 12:55:03 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Witam !
Skuteczne są jednak cztery punkty podparcia. A jeszcze tak zautomatyzowane jak na fotografiach poniżej, dają wygodną możliwość szybkiego uzyskania idealnego poziomu. Sterowane są z niewiekiej centralki posiadającej skuteczne zabezpieczenie przed osobami postronnymi. Bo oprócz poziomowania, system praktycznie uniemożliwia kradzież tak "wypoziomowanego" samochodu. Biorąc pod uwage tylko te dwie funkcje - warto go zamontować. Ale to nie wszystko...

Co uzyskujemy ?
- wygodę przy ustawianiu kampera
- pewność, że nie zostanie ukradziony (bezcenne)
- pewność, że nie zostanie odholowany
- komfort psychiczny (bezcenne)
- odciążenie zawieszenia (w okresie zimowania)
- odciążenie opon (w okresie zimowania - i nie tylko)
- łatwość wymiany koła (kół) w wypadku awarii - nawet na wzniesieniu
- doskonały dostęp do urządzeń podwozia (usuwanie usterek)

I jak ? Warto zamontować ?

Pozdrawiam - Robin Idea
Marek

PostWysłany: 04 Gru 2008, 13:43:53 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robinie
to jest tak proste ,że aż genialne. Jak to można kupić zamontować i gdzie.
Jakies dane techniczne.
PS muszę dodac,że sam podlewarowuję swojego campera jak stoi na zimę podnośnikami hydraulicznymi celem odciążenia.
Marek
Robin

PostWysłany: 20 Gru 2008, 11:44:01 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Marek napisał:
Jak to można kupić zamontować i gdzie.

Nie mam pojęcia. Na targach w Chorzowie (wiosna 2008) widziałem "to" na stoisku jednej z firm. Nie było "to" wystawione w formie kpl. 4 szt. ale pokazano 1 szt. wraz z oprzyrządowaniem. Wówczas nie kojarzyłem tego z takim przeznaczeniem. Natomiast w Brnie pokazano zastosowanie lecz nie w formie oferty targowej. Kamper, który "to" miał zamontowane posłużył do reklamy .... internetu w kamperze. Obsługa stoiska nie miała pojęcia o tym urządzeniu bo kamper był z wypożyczalni...
Zamierzam dalej "węszyć" w tej sprawie i nie ukrywam, że liczę na pomoc kolegow z klubu...

Pozdrawiam - Robin Idea
Robin

PostWysłany: 18 Gru 2012, 23:02:53 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robin napisał:

Zamierzam dalej "węszyć" w tej sprawie i nie ukrywam, że liczę na pomoc kolegow z klubu...

No i nic nie "wywęszyłem". Ale poziomowanie kampera prawie wszyscy wykonujemy za pomocą klinów najazdowych. "Prawie wszyscy" bo spotkałem załogi które wykonują to na "oko" albo na podstawie spływania wody w brodziku pod prysznicem. Kliny najazdowe są ostatnio produkowane mocniejsze i wygodniejsze w użyciu.

Ich wybór mamy tutaj: http://allegro.pl/listing.php/search?string=kliny+najazdowe&category=0&sg=1

Informację o uzyskaniu poziomu otrzymujemy obserwując poziomicę. Po latach prób z różnymi poziomicami uznałem, że najbardzie wygodna i dokładna jest poziomica oczkowa (okrągła).

Wybór takich poziomic mamy tutaj:

http://allegro.pl/listing.php/search?string=poziomica+oczkowa&category=0&sg=0

Stosowanie poziomicy poprzedzamy wyszukaniem w naszym kamperze niewielkiej płaszczyzny na której możemy ją położyć. Ustawiając samochód w idealnie poziomym miejscu, znajdziemy taką płaszczyznę (jedną lub kilka) bez trudu.
Poziomo stojący kamper gwarantuje poprawne działanie lodówki, wygodną pozycję w czasie snu a nawet równomierny poziom tłuszczu na patelni. Poprawny poziom istotny jest też w czasie deszczu (woda na dachu), dla otwartych drzwi, dla pracy silnika wentylatora TRUMY i wielu innych urządzeń.

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 19 Gru 2012, 07:45:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

O to chodzi?
http://www.polskicaravaning.pl/pl/artykul/2169/uniesiony-i-wypoziomowany

Co ciekawe, można tym sterować za pomocą...

Oferta ELCAMP: http://www.elcampzawieszenia.pl/dodatkowa/index/254,254,Podpory%20hydrauliczne

PostWysłany: 20 Gru 2012, 12:13:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

NICKT napisał:
O to chodzi?

Tak NIKT - o to chodzi. Zwróć uwagę, jak na przestrzeni kilku lat zmieniła się wersja - ze stałej (zdjęcia w moim poscie z grudnia 2008r) - na składaną. Umożliwia to instalację w kamperach o niskim zawieszeniu. Elegancko cały zestaw wygląda ale nasuwają się pytania:

- ile waży cały komplet?
- ile kosztuje?
- jaka jest cena montażu w używanym kamperze?
- jak to wszystko funkcjonuje w warunkach silnych mrozów?
- czy zabezpiecza samochód kempingowy przed kradzieżą ?
- czy umożliwia wymianę kół i inne prace przy podwoziu...

no i czy warto ten system instalować przy używaniu kampera przez np. 2 miesiące w roku, jak to bywa w przypadku 90% turystów karawaningowych.
Jedno jest jednak pewne. Rozwiązanie jest rewelacyjne.

PostWysłany: 20 Gru 2012, 15:08:57 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robin, nie NIKT tylko NICKT Wink to jest właśnie połączenie wyrazów NIKT i NICK Wink

A co do zdjęć, to te z 2008 też są chyba składane? Może są brudniejsze, ale wydaje mi się, że konstrukcja bez większych zmian.

Co do pytań, to wydaje mi się, że to dość drogi gadżet, wygodny i bajerancki, ale chyba nie wart ceny dla kogoś, kto - jak piszesz - jeździ kamperem miesiąc lub dwa. Ale jak ktoś ma zbędną kasę, to może sobie takie coś sprawić.

PostWysłany: 21 Gru 2012, 19:01:43 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

NICKT napisał:
Robin, nie NIKT tylko NICKT Wink to jest właśnie połączenie wyrazów NIKT i NICK Wink

Masz rację. Przepraszam. Połączyłem "jak się mówi z jak się pisze"...
A co do "gadżetu" - to faktycznie nie jest on osiągalny. Osobiście pozostanę przy klasycznych metodach poziomowania.

Pozdrawiam.

PostWysłany: 21 Gru 2012, 19:10:00 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robin, tyle, ile my jeździmy nie potrzebujemy takich gadżetów. Ja jeszcze klinów najazdowych nie używałem i zawsze ustawiałem auto "na oko" Wink

PostWysłany: 22 Gru 2012, 22:08:33 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

NICKT napisał:
...zawsze ustawiałem auto "na oko" Wink

Cóż, można i tak. Chyba, że masz na myśli "oko" od poziomicy...
My jeździmy praktycznie od kwietnia do listopada i najczęściej stajemy na dziko, w przygodnym terenie. Rzadko jest to równy teren. Pewnie, że jedną noc można przemęczyć byle jak, ale na kilka nocy warto ustawić samochód poziomo z powodów o których napisałem wyżej. Nigdzie się nie spieszymy i nie gustujemy w tzw. objazdówkach. Mamy nieograniczoną niczym ilość czasu. Stąd - wygoda przede wszystkim. A poziomica oczkowa stała się niezbędnym przyrządem.

Pozdrawiam - Robin.

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat