Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Przyrząd ograniczający pobór prądu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 04 Lis 2007, 18:52:18 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Na wielu kempingach Europy można spotkać się z ograniczeniami poboru prądu po podłączeniu przyczepy/kampera do sieci 230V. Dla przykładu na Sycylii spotkaliśmy przyłącza od 2A do 6A i zwykle występował problem niedoboru mocy. Odbiorniki używane w karawaningu (np. elektryczny grill, różne tostery-opiekacze, czy zwykły czajnik - że o grzejnikach nie wspomnę) mają często moc przekraczającą "wytrzymałość" bezpieczników. W takich sytuacjach przydatny jest przyrząd ograniczający pobór prądu - oczywiście kosztem wydłużenia czasu gotowania czy grillowania. Dotychczas korzystałem z przyrządu bazującego na układzie elektronicznym regulującym pobierany prąd z sieci. Ponieważ działo się to w IV Rzeczpospolitej mój niewinny układ padł ofiarą bezwzględnej walki z układami i przestał działać (jest to chyba jedyny przykład skutecznego zniszczenia układu w IV RP). Trzeba trafu, że przeglądając forum Karawaning. pl natrafiłem na posty"Kaimara" (wielkie dzięki): http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=948&start=30 dotyczące rozwiązania tego problemu. Skompletowałem już odpowiednie elementy: wtyczkę z kablem, gniazdko, regulator mocy, bezpiecznik i obudowę. W niedługim czasie opiszę rozwiązanie i przedstawię na forum efekty działania ogranicznika poboru prądu z sieci 230V.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 29 Lis 2007, 17:31:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Przyrząd już zmontowany i czeka na testy - w wolnej chwili je przeprowadzę a wyniki przedstawię na forum Idea. Największym problemem jest pomiar natężenia prądu - ciekawa dyskusja na ten temat rozwinęła się na zaprzyjaźnionym forum: http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=1362
Poniżej zdjęcie przyrządu z włączonym tosterem i czajnikiem:

Kamperfan
Gość

PostWysłany: 03 Gru 2007, 22:38:09 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zgodnie z zapowiedzią przedstawiam wyniki wstępnych testów przyrządu do ograniczenia poboru prądu z sieci 230V. Testy polegały na gotowaniu wody w czajniku elektrycznym (1,7 litra) o mocy nominalnej 2000W podłączonym do sieci za pośrednictwem przyrządu jak na zdjęciu wyżej. Założenia do prób przyjąłem w nawiązaniu do znanej metodyki badań technologicznych: identyczne parametry wyjściowe - taka sama objętość próbki wody 1 litr pobieranej z tego samego naczynia po odstaniu w temperaturze pokojowej, taka sama temperatura wyjściowa 17 ° C (zbliżona do średniej temperatury wody używanej na kempingu), pomiar czasu od włączenia do zagotowania i wyłączenia czajnika. Poziomem odniesienia był czas zagotowania wody przy bezpośrednim włączeniu czajnika do sieci. Napięcie w sieci nieznacznie się wahało i wynosiło średnio 225V. Potencjometr przyrządu został wyskalowany bezpiecznikami topikowymi 3A i 5A metodą „Kaimara”: http://www.camperteam.pl/forum/viewtopic.php?t=1362&postdays=0&postorder=asc&start=0 Wyniki pomiarów i wnioski przedstawię w następnym poście.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 03 Gru 2007, 23:12:30 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Wyniki pomiarów są następujące: przy około 1/3 mocy czajnika (prąd 3A) czas zagotowania wody wyniósł 8’ 27’’ i był niemal 3 razy dłuższy, niż 3’ 12” bez pośrednictwa przyrządu (przy pełnej mocy czajnika) oraz odpowiednio – przy ponad 1/2 mocy (prąd 5A) czas 5’ 08’’ był niecałe 2 razy dłuższy w stosunku do czasu zagotowania wody bez pośrednictwa przyrządu. Wnioski z przeprowadzonych testów są następujące: przyrząd zdaje egzamin, obniża pobór prądu do zadanej wartości, przy czym czas zagotowania wody wydłuża się stosownie do zmniejszenia mocy czajnika – jeśli założyć funkcję liniową, to w uproszczeniu (dla celów praktycznych) można przyjąć, że czasu zagotowania jest tyle razy dłuższy - ile razy zmniejszony został pobór prądu w stosunku do wartości nominalnych, np. dwukrotne zmniejszenie poboru prądu przy zastosowaniu przyrządu powoduje w przybliżeniu dwukrotne wydłużenie czasu zagotowania wody w czajniku. Wydłużenie czasu w granicach kilku minut na wczasach nie ma istotnego znaczenia (nie musimy się spieszyć!) a korzystanie w kamperze z urządzeń elektrycznych zamiast gazowych zapewnia nam wygodę i wyższy komfort w upalne dni, niż gotowanie na gazie.
antwad
Gość

PostWysłany: 04 Gru 2007, 12:54:20 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Witold, jestem pod wrażeniem, zarówno samego rozwiązania jak i jego wykonania.
W sumie prosta rzecz a mocno ułatwiająca życie na kampingu.
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


Skocz do:  Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group | Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)