Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Czyszczenie instalacji wodnej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
szymon
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:03:39 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon
2007-03-17
18:57
Kilka dni temu, natchniony ładną pogodą, postanowiłem przeprowadzić czyszczenie układu wodnego w camperze. Co prawda nie robiłem zimowej przerwy, ale raz (a może nawet lepiej dwa razy) w roku taką operację powinno się przeprowadzić.
Zakupiłem szereg preparatów do zrealizowania powyższych celów i przystąpiłem do dzieła:
1. Clean a tank (likwiduje osady i kamień) należy rozpuścić najlepiej w ciepłej wodzie i wlać do zbiornika. Potem otwieramy kolejno wszystkie krany, aby płyn wypełnił cały układ. Po 5 godzinach wylewamy wszystko i przepłukujemy układ ( dokładnie spłukujemy zbiornik z piany, która na pewno zostanie).
2. Pura Tank (dezynfekuje i likwiduje glony) wlewamy do zbiornika wypełnionego świeżą wodą. Przepuszczamy roztwór przez wszystkie węże i pozostawiamy na co najmniej dobę. Po tym czasie wystarczy przepłukać układ.
Mimo, że cała operacja trwa dwa dni to nie jest skomplikowana, ani pracochłonna. Warto ją przeprowadzić oczyszczając, żeby osiągnąć dłuższą żywotność i zapewnić sobie wyższą jakość wody szczególnie w gorące dni!
Pozdrawiam
ML
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:05:02 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ML
2007-03-18
00:18
ale przy tej operacji marnuje się dużo wody Ile tych środków potrzeba do jednego czyszczenia ?
szymon
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:06:08 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon
2007-03-18
12:33
Butelka Pura Tank starcza na zbiornik 160 litrów, a Clean a Tank zużywa się niewiele.
Wody niestety zawsze dużo "poleci" jak chcesz coś dobrze umyć...
ML
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:07:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ML
2007-03-18
22:33
Tak mnie tylko ciekawi, w których miejscach wystąpią glony w instalacji wodnej . Bo światło tam nie dochodzi, a z doświadczenia starego akwarysty wiem, że jak nie ma światła, to glony nie rosną. Nie przeczę, że odkażanie instalacji wodnej jest potrzebne, ale zastanawiam się na ile jest to konieczny zabieg. Wychodząc z założenia, że lepsze jest czasami wrogiem dobrego, z dużą nieufnością podchodzę do wszelkiej chemii i tego typu wynalazków. Trza poczytać najnowszy PC, bo w nim Witold poruszył ten temat.
Pozdrowienia.
szymon
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:09:30 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon
2007-03-18
23:02
Jeśli nie będziesz czyścił instalacji wodnej zacznie osadzać się w niej kamień. Dokładnie taki jak w czajniku. Praktycznie pewne jest , że prędzej czy później padnie od tego pompa i pogorszy się działanie bojlera.
Mówienie o chemii to trochę za duże słowo. "Odkamieniacz" działa na bazie kwasu cytrynowego i polecany jest do stosowania także w czajnikach i ekspresach do kawy. Drugi środek po pewnym czasie rozkłada się na wodę i tlen, więc też będzie nie szkodliwy. Co do zaciemnienia w camperze, to szczerze mówiąc nie wiem czy znajdziesz całkowicie zaciemnione miejsce w camperze (pod kanapami, gdzie najczęściej są zbiorniki na pewno jest jasno).
Pozdrawiam
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:10:44 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Gość
2007-03-20
18:41
Drogi Szymonie! Dobrych kilka lat jeżdżę kamperem, zbiorniki wody mam pod kanapami inie mam glonów. Natomiast bardzo celowe jest stosowanie odkamieniaczy.
szymon
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:12:02 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon
2007-03-20
19:26
Przecież ja nie pisałem, że trzeba myć zbiorniki preparatem na glony i bakterie (ja zrobiłem, bo uważam, że bakterie zawsze jakieś tam są). Pisałem, że powinno się odkamieniać, bo kamień jest na 100 % i pogarsza pracę pompy i bojlera.
Pozdrawiam
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 23:13:23 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kamperfan
2007-03-21
08:58
ML napisał: "...Trza poczytać najnowszy PC, bo w nim Witold poruszył ten temat." W najbliższym numerze PC napisałem wprawdzie artykuł, ale dotyczący wody spożywczej - nie jestem autorem artykułu o instalacji wodnej, ale z zainteresowaniem przeczytam.Pozdrawiam!
Robin
Gość

PostWysłany: 13 Lis 2007, 11:17:02 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Witam !
Wczoraj definitywnie zakończyłem sezon 2007.Dużą uwagę poświęciłem czyszczeniu zbiornka na brudną wodę.Tym razem nie myłem zbiornika żadnym preparatem chemicznym lecz nietoksycznym płynem biologicznie czynnym który rozkłada wszelkie tłuszcze i cząstki organiczne zalegające w instalacji.Wynik przerósł moje oczekiwania.Wszystko to co dotychczas przylegało do scianek zbiornika i przewodów spłynęło bez problemu.I po raz pierwszy nie miałem wyrzutów sumienia ,że "częstuję" przyrodę chemią opartą na formaldehydzie.....

Opis tego preparatu (niestety w j.czeskim) jest tutaj : http://www.subio.cz/obchod.php?i=podkategorie&co=4

Bardzo interesujące są inne preparaty tej firmy.Ja używam jeszcze preparat przeciwko pleśni i płyn do toalet który jest wręcz rewelacyjny.

Pozdrawiam - Robin Idea
Robin

PostWysłany: 08 Paz 2011, 15:43:21 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Opisane preparaty mają już dystrybutora w Polsce.
Oto link : http://www.subiopolska.com/

Szczególnie polecam preparat do rozpuszczania tłuszczu w zbiornikach wody szarej i w syfonach. Teraz, po sezonie, powinne być odtłuszczone i wypłukane.
Link : http://www.subiopolska.com/akce.php

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 09 Paz 2011, 14:02:49 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robinie, bardzo użyteczna informacja.
Ja w tym sezonie stosowałem do "szarej" wody Tornado yellow:
http://www.edenchemicals.pl/camping_04.php

Efekt: na pewno przy opróżnianiu zbiornika nie capiło tak jak poprzednio.
W przyszłym sezonie spróbuję płyn do toalet. Podobno w niczym nie ustępuje płynom Thetforda.
Robin

PostWysłany: 11 Paz 2011, 09:54:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Witaj !
Tak jak prawie wszyscy, stosowałeś preparaty chemiczne. Te, które proponuje firma SUBIO - są preparatami biologicznie czynnymi. Poniżej opis ze strony tej firmy:

" Bardzo skuteczne i pożyteczne biologiczne bakterie i enzymy, które proponuje firma SUBIO są doskonałymi pomocnikami dla domu, ogrodu , przemysłu spożywczego i domowych oczyszczalni ścieków. Importowane są z Republiki Południowej Afryki , a firma która te bakterie hoduje jest światowym liderem w usuwaniu organicznych odpadów. Jako jedyna potrafiła skupić 12 biologicznych niepatogennych bakteryjnych szczepów do wspólnej pomocy w szambach, septykach (preparat “Szamba- Zbiorniki septyczne” - SeptiClean), gdzie odpowiednia ilość bakterii potrafi zlikwidować fekalia i wszelkiego rodzaju odpad organiczny oraz szybko ograniczyć wydzielanie nieprzyjemnego zapachu.
Przy dzisiejszym nasyceniu naszych domów czyszczącymi i piorącymi środkami chemicznymi bakteryjne środki są jedynym skutecznym środkiem mogącym zlikwidować te zanieczyszczenia nie szkodząc środowisku. Kilkadziesiąt lat temu, kiedy do prania stosowano jedynie szare mydło wystarczyły 4 szczepy bakterii, które dbały o proces rozkładu. W dzisiejszych czasach bakterie te są niewystarczające, żeby rozkładać taką ilość detergentów nie tylko w domkach jednorodzinnych , ale głównie w oczyszczalniach ścieków. Wpływające do oczyszczalni ścieków substancje chemiczne niszczą pożyteczne mikroorganizmy, które są głównym filtrem czyszczącym wodę. Ich zniszczenie pogorszy czyszczące właściwości oczyszczalni ścieków , a w następstwie czystość rzek, potoków i stawów. Przy użyciu naszych bakterii i enzymów oczyszczalnie pracują bezbłędnie , ponieważ będący w naszej ofercie preparat LIKVID ma wyjątkową zdolność rozszczepiania tłuszczów na organiczne części i likwidowania ciężko rozkładających się materiałów.
Ekologiczne środki pomagają również przyspieszyć rozkład świeżych kompostów (bez procesów gnilnych), utrzymać w czystości stawy i oczka wodne (nie szkodząc rybom ani roślinkom) , zlikwidować pleśnie ze wszystkich podłoży , ograniczyć zapach w suchym wc (zmniejszyć zawartość fekalii), udrożnić przewody kanalizacyjne i syfony (nie uszkadzając ich) oraz zlikwidować nieprzyjemne zapachy. "

Wybór oczywiście należy do nas, ale ....

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 15 Gru 2015, 08:30:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

ja moje przydomowe oczyszczalnie ścieków montowałem w primeko i osobiście polecam te firme Smile
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat