Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Używanie zbiornika brudnej wody w warunkach silnych mrozów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Robin
Gość

PostWysłany: 01 Gru 2007, 00:32:43 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Pobyt na kempingu w zimie wymaga stosownego zabezpieczenia zbiorników z wodą.O ile zbiornik wody użytkowej jest w zasadzie zabezpieczony (mieści się wewnątrz pojazdu) to praktycznie jedynym miejscem w którym może zamarznąć woda jest zbiornik zewnętrzny wody brudnej.Aby temu zapobiec można zastosować elektryczny kabel grzewczy stosowany w budownictwie do podgrzewania podjazdow, posadzek czy rynien dachowych.W sprzedaży są dwa rodzaje takich kabli (jedno i dwustronne) zasilane napięciem 230V. Można taki kabel luźno wpuścić do zbiornika przez niewielki otwór wykonany w górnej jego części i zabezpieczony kitem utwardzalnym.
Długość kabla dobieramy w zależności od pojemności zbiornika.Podłączenie na ogólnych zasadach.Uważam, że jest to najprostsze rozwiązanie tego typu umożliwiające pobyt na kempingu w warunkach silnych mrozów.Napełniony zbiornik opróżniamy przenośną kasetą 30 litrową lub w "inny" sposób.

Pozdrawiam - Robin Idea

PS.
Dane techniczne: Rodzaj kabla: dwużyłowy z ekranem.Napięcie znamionowe: 230 V ~ Moc jednostkowa: 30 W/m. Średnica: 7,5 mm . Kabel zasilający: 4,0 m ; 2 x 1,5 mm2 + ekran. Izolacja przewodów: teflon (FEP). Izolacja zewnętrzna: PVC / 90°C Max. temp. pracy: 60°C Min. promień gięcia: 2,5 cm Certyfikaty: CE Wytrzymałość: 2000 N (klasa C wg IEC 800). Gwarancja 10 lat.
kimtop
Gość

PostWysłany: 01 Gru 2007, 08:32:15 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Myślę że podobny efekt można uzyskać stosując grzałkę do akwarium
Robin
Gość

PostWysłany: 01 Gru 2007, 09:38:06 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Można, ale prościej jest umieścić tam kawałek kabla.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 01 Gru 2007, 14:09:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Przedstawiona propozycja wykorzystania kabli grzewczych (grzałki) jest bardzo przydatna dla użytkowników kampera w sezonie zimowym. Miałem takie oto zdarzenie na kempingu w Austrii w środku zimy: w nocy przy 14 stopniowym mrozie zamarzł zawór spustowy w zbiorniku brudnej wody i żeby odtajał, musiałem intensywnie ogrzewać go suszarką. Moje spostrzeżenia wskazują na ten właśnie element - jako najbardziej narażony na zamarzanie. W samym zbiorniku (uwzględniając akumulację ciepła związaną ze zużywaniem ciepłej wody) zamarzanie jest najbardziej prawdopodobne przy małym napełnieniu i znacznym wychłodzeniu zbiornika, np. na mroźnym wietrze. Może kablem grzewczym da się zabezpieczyć "zewnętrznie" króciec z zaworem spustowym albo dolną część zbiornika w okolicy spustu? Wprawdzie wzrosną nieco straty ciepła, ale jest łatwiejszy dostęp, nie trzeba dziurawić zbiornika i ingerować w jego wnętrze (wprowadzany kabel ułoży się w "niekontrolowany" sposób - a są tam czujniki poziomu) - jak zwykle: coś za coś!
Robin

PostWysłany: 08 Gru 2008, 10:42:23 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Problem zamarzania zaworu spustowego (pod zbiornikie brudnej wody) można rozwiazać w inny, bardzo prosty sposób. Otóż pozostawiamy go w stanie całkowicie otwartym. Nakładamy na niego worek polietylenowy (specjalny) o pojemności 80-100 litrów i mocujemy opaską nylonową lub drutem. Brudna woda spływa w całości do worka i stopniowo w nim zamarza. Po napełnieniu się worka w 1/3 do 1/2 jego pojemności ściągamy go i umieszczamy pod kamperem a na zawór zakładamy nowy. Napełnione worki (po tygodniu stania może ich być nawet 4 szt.) zabieramy z sobą lub pozbywamy się ich zawartości na stanowisku do spuszczania wody. Worek traktujemy jako jednorazowy ale niekoniecznie. Żeby ułatwić sobie pozbycie się tej wody, można w trakcie napełnienia się worka dolewać do niego roztwór soli kuchennej poprzez zlewozmywak w kamperze. Zawartość worka będzie wtedy mieć strukturę lodowej kaszy co umożliwi opróżnienie go w każdej przygodnej ubikacji.
Worki do tego celu można nabyć w sklepach budowlanych jako przeznaczone do gruzu. Są one bardzo mocne i świetnie nadają się do takich celów. W podobny sposób możemy pozbywać się brudnej wody podczas wyjazdów letnich. Użycie wiader podstawianych pod zawór jest kłopotliwe, bo nie każde wiadro zmieści się pod kamperem (przyczepą) no i trzeba je na bieżąco opróżniać. A nie zawsze jest taka możliwość.

Pozdrawiam - Robin Idea
szymon

PostWysłany: 09 Gru 2008, 10:09:57 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Świetny pomysł! nie wiem czy Twój, czy podpatrzony, ale i tak Ci gratuluję.

PostWysłany: 21 Gru 2011, 12:38:00 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

szymon napisał:
... nie wiem czy Twój, czy podpatrzony

To jest bez znaczenia. Ważne, że się sprawdził. Nawet ostatnio, w garażu, gdzie bez konieczności wyjeżdżania kamperem mogłem opróżnić prawie 1/3 zbiornika brudnej wody.
Więcej szczegółowych informacji jest tutaj : http://www.campernetclub.pl/viewtopic.php?t=299

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 28 Gru 2011, 23:47:29 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Jest jeszcze problem zamarzania wody w rurkach które tez prowadzone sa pod powoziem - jak to rozwiazać nie roztrwanbiajac zbyt dużo energii?
Robin

PostWysłany: 29 Gru 2011, 11:36:51 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

wmich napisał:
Jest jeszcze problem zamarzania wody w rurkach...

Jesteś pierwszy, który ten problem zauważył. Nigdzie nie czytałem i nie słyszałem o zamarzaniu wody w rurkach, co nie znaczy, że takie niebezpieczeństwo nie istnieje.
Prawdopodobnie brak takiego problemu wynika z faktu że:

- kampery przystosowane do warunków zimowych mają podwójne podłogi.
- większość rurek, pompka wody oraz zbiornik wody użytkowej są ulokowane w przestrzeni mieszkalnej. Pozostałe "przechodzą" między podłogami i są przymocowane do "podłogi górnej" przejmując część jej temperatury.
- temperatura w części między podłogami jest prawie zawsze dodatnia, choć rzadko przekracza 5 stopni.
- rurki przez które płynie woda są z tworzyw sztucznych. Gdzieś wyczytałem, że wytrzymują temp. minus 15 stopni zanim zaczną pękać.

Nie mam doświadczeń związanych z temperaturami poniżej minus 22st. bo tylko przy takiej "mieszkałem". Warunkiem jednak każdego używania kampera w zimie jest włączone ogrzewanie NON STOP. W moim kamperze jeden przewód grzewczy częściowo jest skierowany do przestrzeni między podłogami. Podłoga nigdy nie jest "lodowata" a w łazience nawet bardzo ciepła.

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 29 Gru 2011, 15:18:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Myslę,że Wmichowi chodziło o rurki kanalizacyjne.
Wystarczy wypoziomować kampera żeby woda nie miała" pod górkę" oraz używać wody ciepłej

PostWysłany: 01 Sty 2012, 03:05:42 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W sumie to nie wiemy o co chodziło Wmichowi ale rurki kanalizacyjne zawsze mają z "górki" bo są montowane ze znacznym spadkiem. Istotne jest pozostawienie zaworu w stanie otwartym przez całą dobę.

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat