Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Licznik - miernik parametrów zasilania 230V Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 11:14:32 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W celu kontroli poboru prądu i indywidualnego rozliczania zużycia energii (praktykowane na niektórych kempingach) kampery standardowo wyposaża się w liczniki jak w gospodarstwach domowych. Przy braku licznika, można rozwiązać problem w prosty sposób - dostępny jest przyrząd łączący funkcje licznika i miernika podstawowych parametrów zasilania 230V: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=270188439
Przyrząd przydatny w karawaningu i domu (jako podlicznik) - służy do rejestracji poboru energii i pokazuje w czasie rzeczywistym: godzinę, dzień tygodnia, napięcie, natężenie, częstotliwość oraz moc urządzeń podłączonych do sieci 230V.
Robin
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 12:05:05 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W domu to może i byłby przydatny np. w odniesieniu do róznych odbiorników.Natomiast w kamperze,bez przeróbki instalacji nie za bardzo można z niego skorzystać.Bowiem wejście (elektr.)do kampera jest ulokowane na zewnątrz i żeby uniknąć przeróbek to przyrząd też musiał by być umieszczony na zewnątrz.Nie za bardzo sobie to wyobrażam tym bardziej,że koszt przyrządu dwukrotnie przekracza cenę zwykłego licznika. No i licznik montujemy raz, do końca eksploatacji kampera.

Pozdrawiam - Robin Idea
eler1
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 13:36:38 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kamperfan napisał:
przyrząd łączący funkcje licznika i miernika podstawowych parametrów zasilania 230V: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=270188439

a tak z drugiej strony to nie jest żadem miernik tylko wskaźnik gdyż mierniki muszą posiadać badania a on na pewno ich nie posiada (więc to co on pokazuje to jest pi razy drzwi plus minus 1kW lub więcej w zależności od ilości zużytej energii) Laughing
podobno w lidlu ma być promocja na takie cuda i mają kosztować ok 20-30zł - informacja zasłyszana nie potwierdzona
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 16:08:39 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robin napisał:
W domu to może i byłby przydatny np. w odniesieniu do róznych odbiorników.Natomiast w kamperze,bez przeróbki instalacji nie za bardzo można z niego skorzystać.Bowiem wejście (elektr.)do kampera jest ulokowane na zewnątrz i żeby uniknąć przeróbek to przyrząd też musiał by być umieszczony na zewnątrz.Nie za bardzo sobie to wyobrażam tym bardziej,że koszt przyrządu dwukrotnie przekracza cenę zwykłego licznika. No i licznik montujemy raz, do końca eksploatacji kampera.

Pozdrawiam - Robin Idea

Można bez przeróbki instalacji w dwojaki sposób (zależnie od przyłącza): jeśli podłączamy się do skrzynki "zwykłą" wtyczką - to włączamy do gniazdka skrzynki przyrząd i do gniazdka przyrządu kabel kampera albo stosujemy przejściówkę "niebieska wtyczka - zwykłe gniazdko" i kabel jak poprzednio. Ja mam na wyposażeniu kilka różnych przejściówek i wielokrotnie z nich korzystałem - ale to inny temat. Cena? Jesteśmy na poziomie kilku dziesięciu zł i chyba nie jest to wielki wydatek. Akurat mam w kamperze licznik energii na stałe, ale miernik przyda mi się do ustawienia natężenia prądu przy korzystaniu z przyrządu ograniczającego moc odbiorników przy ograniczeniach poboru prądu na kempingach (por. http://www.campernetclub.pl/viewtopic.php?t=74 ).
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 16:25:46 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

eler1 napisał:
Kamperfan napisał:
przyrząd łączący funkcje licznika i miernika podstawowych parametrów zasilania 230V: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=270188439

a tak z drugiej strony to nie jest żadem miernik tylko wskaźnik gdyż mierniki muszą posiadać badania a on na pewno ich nie posiada (więc to co on pokazuje to jest pi razy drzwi plus minus 1kW lub więcej w zależności od ilości zużytej energii) Laughing
podobno w lidlu ma być promocja na takie cuda i mają kosztować ok 20-30zł - informacja zasłyszana nie potwierdzona

Robert, chyba odrobinę ściemniasz z tą dokładnością plus - minus 1 kW ( czyli błąd 2kW) Question . Większość odbiorników 230V w domu i w kamperze ma moc właśnie w tym przedziale Exclamation .
W zastosowaniu do "własnych" potrzeb legalizacja nie jest niezbędna - obawiam się, że "prawdziwe" liczniki w kamperach też nie zawsze mają aktualną legalizację (atesty?) Sad . Zakupiłem ten przyrząd i sprawdzę Embarassed .
ML
Gość

PostWysłany: 17 Lis 2007, 18:06:02 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Na kempingach to raczej tego nie widzę, ale w przypadku, gdy przekazujemy kampera na parking strzeżony, albo do użyczonego garażu, to urządzenie to będzie przydatne, żeby później rozliczyć się z właścicielem miejsca postojowego. Taki przyrząd (elektroniczny) widziałem w castoramie - koszt ok. 50 zł. Swoja drogą ciekawy jestem ile energii pochłania kamper podłączony na stałe do prądu stojąc bezczynnie np. miesiąc ?
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat