Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 arabski na codzień Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
yannoo

PostWysłany: 27 Sty 2011, 19:20:12 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Córka wróciła właśnie z Egiptu i twierdzi, że znajomość arabskiego jest zupełnie zbędna. Na bazarach widzi się napisy "Taniej niż w Biedronce", a kiedy na ulicy Arab słyszy polską mowę, zaczepia cię słowami" ojciec Rydzyk" lub "Radio Maryja"...

PostWysłany: 27 Sty 2011, 23:26:48 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Może nie na temat , ale w Turcji w 1978 roku było tak " Polak daj luknąć w torbę jaki kryształ masz .... choć do mnie u mnie wszystko masz darmo" .

Marek Laughing
ptasznik

PostWysłany: 28 Sty 2011, 08:28:17 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Yanoo, córka ma rację. Wystarczy podróżować po cepelii i nawet angielski jest zbędny. Jeśli natomiast chcemy podróżować po Egipcie (wyraźnie zaznaczam) i chcemy poznać tą niekomercyjną, zamkniętą część tego kraju to tutaj znajomość arabskiego jest wskazana lub nawet niezbędna. To nikt inny jak tylko lokales zaprowadzi nas do handlarzy niewolników z Sudanu czy pokaże pojazdy Rommla na środku pustyni. Dalej, jadąc w Tunezji wzdłuż linii Mareth spotkamy autentycznych ludzi, którzy na pewno zaproszą Nas na kus-kus.
Dla mnie caravaning to też integracja z lokalną ludnością. Trudno się integrować i rozwijać swoją wiedzę, gdy tylko wymieniamy uśmiechy...

Proszę, nie piszmy takich bzdur bo niedługo dojedziemy do wniosku, że po co czytać książki skoro jest TV. Crying or Very sad
yannoo

PostWysłany: 28 Sty 2011, 08:47:27 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zgadzam się z Tobą w 100 % - to miało być z przymrużeniem oka...
Pozdrawiamy.

PostWysłany: 06 Lut 2011, 15:46:31 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Administrator napisał:
Może nie na temat , ale w Turcji w 1978 roku było tak " Polak daj luknąć w torbę jaki kryształ masz .... choć do mnie u mnie wszystko masz darmo" .
Marek Laughing

ptasznik napisał:
Proszę, nie piszmy takich bzdur bo niedługo dojedziemy do wniosku, że po co czytać książki skoro jest TV. Crying or Very sad

Proszę, nie piszmy takich bzdur...

Robin.

PostWysłany: 06 Lut 2011, 23:12:23 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Bzdury nie bzdury ale faktem jest, że Arabowie posiadają niecodzienny dar. Dar, który dla nas Europejczyków obłożony wieloletnią ciężką czasem pracą im przychodzi niezwykle łatwo.
To dar nauki języków obcych.
Powiedzcie szczerze...Kto z was nauczyłby się języka arabskiego w stopniu dostatecznym z ogólnodostępnych na rynku publikacji typu: "rozmówki"?
- No proszę?
Tymczasem Arabowi wystraczy znikoma nawet wiedza, by "złapać" język.
Aż dziw bierze, że wystarczą najprostsze rozmówki rodem z kiosku Ruchu, by w kilka tygodni nauczyć się diametralnie innego języka w stopniu na tyle dobrym, by zrozumieć nawet język techniczny.

Ale tak jest. I to jest prawdą. Egipcjanie biją nas w tym na łeb.
Są doskonałymi uczniami i nauczycielami.

PS. Spotkaliśmy się w Egipcie z tego typu "zaczepkami", o których pisze Janusz. Po wielokrotnym..."Wstąp do mnie. Jak się masz? Jak masz na imię? Ile Małysz skoczył? Mam taniej niż w Biedronce"...
I naszym...
- Nie, dziękuję. Zapytałem wprost:
- Skąd do cholery wiesz, że jesteśmy Polakami? Czy mamy to wypisane na czole?
- Ty, nie. Ale twoja żona tak. Ma "polskie oczy, nos i usta".
Słowaczka, Czeszka, Rosjanka...Popatrz - są inne. Widać to z daleka. Warto więc znać trochę waszych języków, by przyciągnąć Was do mojego sklepu.

Problem zrobił się wielki a i szczeny opadały zaczepialskim, gdy spacerowaliśmy po ulicach ubrani po arabsku. Nijak nie mogli "wykapować" kim jesteśmy. Niby oczy, nos i usta słowiańskie ale ubiór swojski. Parę słów typu
- nie, dziękuję (la, szukran) lub
- cześć (salam)

i...

zapuszczaliśmy się niezaczepiani w takie miejsca, że strach byłoby nawet o tym pomyśleć w najskrytszych nawet marzeniach.

Luksor nocą. Sklep jakich wiele

Knajpka jakich wiele...
Robin

PostWysłany: 12 Wrz 2015, 13:41:10 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

kazbar napisał:
Bzdury nie bzdury ale faktem jest, że Arabowie posiadają niecodzienny dar. Dar, który dla nas Europejczyków obłożony wieloletnią ciężką czasem pracą im przychodzi niezwykle łatwo.
To dar nauki języków obcych.
Powiedzcie szczerze...Kto z was nauczyłby się języka arabskiego w stopniu dostatecznym z ogólnodostępnych na rynku publikacji typu: "rozmówki"?
- No proszę?
Tymczasem Arabowi wystraczy znikoma nawet wiedza, by "złapać" język.
Aż dziw bierze, że wystarczą najprostsze rozmówki rodem z kiosku Ruchu, by w kilka tygodni nauczyć się diametralnie innego języka w stopniu na tyle dobrym, by zrozumieć nawet język techniczny.
Ale tak jest. I to jest prawdą. Egipcjanie biją nas w tym na łeb.
Są doskonałymi uczniami i nauczycielami.
Problem zrobił się wielki a i szczeny opadały zaczepialskim, gdy spacerowaliśmy po ulicach ubrani po arabsku. Nijak nie mogli "wykapować" kim jesteśmy. Niby oczy, nos i usta słowiańskie ale ubiór swojski. Parę słów typu
- nie, dziękuję (la, szukran) lub
- cześć (salam)
i... zapuszczaliśmy się niezaczepiani w takie miejsca, że strach byłoby nawet o tym pomyśleć w najskrytszych nawet marzeniach.

No i wykrakałeś Kaziu, wykrakałeś...
Ale ja - la, la, szukran.

Salam! Robin.

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat