Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 diesel jako alternaywa dla LPG Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
ptasznik

PostWysłany: 22 Paz 2010, 22:16:07 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Czy ktoś z szanownych forumowiczów posiada urządzenia lub ma doświadczenia w użytkowaniu urządzeń zasilane ON?
Jako osoba kompletnie "zielona" w temacie kamperingu z miłą chęcią dowiem się o wadach i zaletach takich urządzeń.
Z góry dziękuję za odpowiedź i zapraszam do dyskusji.
antwad

PostWysłany: 23 Paz 2010, 18:39:23 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Chyba ciężko będzie znaleźć osoby z takim doświadczeniem. Podobnie jak ciężko będzie wyszukać takie urządzenia.
O ile łatwiej będzie z ogrzewaniem (np Webasto) to już gorzej z kuchenką, a całkiem chyba źle z lodówką.
Ja przynajmniej o lodówkach zasilanych ON nie słyszałem.

Konsolidacja urządzeń ze względu na sposob zasilania ma swoje zalety, bo trzeba wówczas dbać o uzupełnianie jednego zbiornika a nie dwóch, ale skoro zasilanie gazem lodówek, pieców i kuchenek w kamperach ma się cały czas dobrze, to znaczyłoby to że innego rozwiązania nie ma. Albo z jakichś powodów się nie sprawdza.

Tak mi się przynajmniej wydaje.
Jerzy

PostWysłany: 27 Paz 2010, 12:36:21 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zgadzając całkowicie się z powyższą opinią chciałbym jeszcze dodać, że gaz uznawany jest za tzw. paliwo czyste - w przeciwieństwie do "brudnego" diesla - cokolwiek by to nie oznaczało.
- Jerzy

Ostatnio zmieniony przez Jerzy dnia 27 Paz 2010, 21:24:30, w całości zmieniany 1 raz
antwad

PostWysłany: 27 Paz 2010, 14:59:08 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W uzupełnieniu swojej wypowiedzi o niedogodności związanej z potrzebą pilnowania i uzupełniania dwóch źródeł energii (ON i gaz), muszę czasami pilnować jeszcze trzeciego.
Otóż zdarza mi się korzystać z agregatu prądotwórczego - taka mała Honda 1kW. Muszę więc dodatkowo pamiętać o benzynie do jej zasilania.
Koszmar Evil or Very Mad
ptasznik

PostWysłany: 27 Paz 2010, 19:35:28 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

OK, to w takim razie jak rozwiązać problem z wymianą butli na półwyspie iberyjskim czy w Skandynawii?
Lechjola

PostWysłany: 27 Paz 2010, 20:51:40 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Podrózując po Półwyspie Iberyjskim i po Skandynawii, problem wymiany butli rozwiązałwm w bardzo prosty sposób. Po prostu wyjechałem z Polski z dwoma pełnymi butlami. Nie ma szans, aby gazu zabrakło, chyba, ze wyjechalibysmy w bardzo mroźną zimę.
Robin

PostWysłany: 27 Paz 2010, 21:58:33 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Lechjola napisał:
Podrózując po Półwyspie Iberyjskim i po Skandynawii, problem wymiany butli rozwiązałwm w bardzo prosty sposób. Po prostu wyjechałem z Polski z dwoma pełnymi butlami. Nie ma szans, aby gazu zabrakło, chyba, ze wyjechalibysmy w bardzo mroźną zimę.

Dobre...

Zużycie gazu to :
- lodówka
- gotowanie
- CWU
- ogrzewanie
Stojąc "na dziko", w lecie, 1 butla wystarczy na ok. 4 tygodnie.
Przy temperaturach 0-5 st.C. butla wystarcza na ok.5 dni.
Jeżeli ktoś jedzie tylko na m-c ( np. na Płw. Iberyjski) to musi doliczyć dojazd (ok. 10 dni w obie strony). W Portugalii ( Hszpanii) przy dłuższym pobycie opłaca się kupić butlę i zawór. Wymiana jest możliwa praktycznie na każdej stacji benzynowej. Butla i gaz są tańsze niż w Polsce.

Pisałem o tym tutaj : http://www.campernetclub.pl/viewtopic.php?t=24

Pozdrawiam - Robin.

PostWysłany: 24 Lis 2012, 19:14:56 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Lechjola napisał:

Jest jeszcze jedna możliwość. Używane przez nas butle ( oprócz tych z BP) można napełnić samodzielnie. Wystarczy kupić taki adapter:

http://allegro.pl/listing.php/search?string=redukcja+do+tankowania+butli+11+kg&category=18856

Samodzielnie można to zrobić np. we Włoszech, Austrii czy Francji. Ponoć w Polsce jest to zakazane.
Ale atestowane urządzenie jest do dzisiaj sprzedawane w tym właśnie celu.
Od kilku lat posiadam taki adapter i samodzielnie, wielokrotnie za jego pomocą napełniałem swoje butle.

Pozdrawiam - Robin.

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat