Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Tranzyt przez Ukrainę Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Lechjola

PostWysłany: 23 Maj 2010, 19:01:28 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Chciałem zachęcić do tranzytu poprzez Ukrainę, przy podróży na południe Europy lub w drodze powrotnej. Wiem, że nasi koledzy klubowi unikają tej trasy, oczywiście z wyjątkiem Robina, który Ukrainę zna jak własną kieszeń.
Już tradycyjnie w miesiącu maju byliśmy trzy tygodnie na termalach Węgierskich. Temat jest oklepany, więc o pobycie nie wspominam. Ograniczę się tylko do tranzytu przez Ukrainę.
Myśmy wracali z Węgier poprzez Ukrainę. Przed wjazdem na Ukrainę spaliśmy po stronie Węgierskiej, kilkanaście km przed granicą, na parkingu przy stacji benzynowej / N 48st. 54.289 ; E 23st. 17.668/. Polecam – miejsce wygodne i bezpieczne. Gdyby komuś ono nie odpowiadało, gdyż w odległości 150 m. znajduje się cmentarz, to około 5 km dalej w kierunku przejścia granicznego Zahony - Czop, tuż przy drodze znajduje się ogromny supermarket z parkingiem – TESKO. Czynny 24 godz. widziałem, że kampery tam nocowały.
Wspomnę o minusach podróży poprzez Ukrainę. A więc biurokracja na granicy, od której już odwykliśmy. W tamtą stronę formalności trwały około godzinę, natomiast opuszczaliśmy Ukrainę przejściem Shehni - Medyka i tu staliśmy w kolejce 4,5 godziny. Właściwie jest to koniec minusów, reszta to same plusy. Oczywiście pod warunkiem, że inne małe niedogodności będziemy traktować jako egzotykę, a więc jako dodatkową atrakcję.
Na przejściu w Czop są dwa banki wymieniające walutę na hrywny, jeden na parterze, drugi na piętrze. Nie wiem dlaczego, ale ten na piętrze ma lepsze kursy o około 4%. Przed wyjazdem należy w Polsce zaopatrzyć się w „zieloną kartę” ubezpieczenia OC. Jest ona wydawana w Polsce bezpłatnie, ale mało kto ją bierze, gdyż w krajach UE nie jest już wymagana. Na Ukrainie jest to ważny dokument dla tranzytowca.
Do plusów oczywiście zaliczam: piękne widoki, miejscowy folklor w szerokim znaczeniu, oraz ceny. Litr oleju napędowego kosztuje w przeliczeniu około 2,90 zł. dobra wódka 10 zł. Około 60 km przed Stryjem /N 48st. 54.289 ; E 23st. 17.668/ znajduje się bardzo dobra restauracja serwująca ukraińskie potrawy. Zatrzymajmy się tu - mimo wysokiego standardu, ceny nas nie przestraszą, są dużo niższe jak w Polsce.
Gdy wjedziemy rano na Ukrainę, to trasę Zahony - Medyka pokonamy w jeden dzień bez noclegu i będziemy mieli jeszcze czas na dłuższe postoje i małe zwiedzanie.
Myśmy zboczyli i zaliczyliśmy dokładne zwiedzanie Buczacza, dlatego spaliśmy tu dwie noce. Niestety kempingów tu nie ma, na nocleg wybieraliśmy duże stacje benzynowe, czynne 24 godz. Zawsze pytałem, czy możemy tu nocować kamperem. Płaciliśmy 5 Euro i byliśmy bardzo mile traktowani, jak zresztą w całej Ukrainie. Kilka foto z trasy tranzytowej.

Mijamy piękne cerkwie

Jola zrobiła biznes

Mijamy piękne cerkwie

Spotkaliśmy tu prawdziwych turystów z Polski - Ukrainy się nie boją
Robin

PostWysłany: 26 Lip 2010, 21:10:34 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Przy okazji podaję adres parkingu strzeżonego w centrum Lwowa.

Cena ok 10 Pln / dobę. Można nocować w samochodzie bez poblemu. Stałem tam prawie tydzień. Jest bezpiecznie i cicho.
GPS:
N 49stopni 50 minut 27,81 sekund
E 24 stopnie 02 minuty 23,01 sekundy

Adres : ul. W.Korolenka.
dojazd od ul. Prosvity lub od ul. Łyczakowskiej (po złamaniu zakazu wjazdu na odcinku 250 m.) - niby pod prąd ale tak tam jeżdżą.

Pozdrawiam - Robin

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat