Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kamera cofania Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 30 Lis 2007, 16:58:09 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Przymierzam się do zainstalowania kamery cofania i monitora (LPG) i po wstępnym rozpoznaniu tematu mam pytanie: czy do przyjęcia w kamperze jest kamera zdalnie współpracująca z monitorem (transmisja obrazu drogą radiową) czy jednak, ze względu na ewentualne zakłócenia i jakość obrazu lepiej się zdecydować na połączenie kablowe nadajnika z odbiornikiem ?
szymon
Gość

PostWysłany: 30 Lis 2007, 17:02:10 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Miałem podobny dylemat i dla pewności poprowadziłem kable. Koniecznie trzeba zastosować okablowanie ekranowane, inaczej zawsze będą zakłócenia. Są specjalne kable, które są przystosowane do zasilania i przesyłu audio oraz video.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 13 Gru 2007, 08:37:11 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zdecydowałem się na wariant "przewodowy" - zakupiłem kamerkę z ekranowanym kablem i telewizor - monitor podsufitowy LCD z wyświetlaczem TFT (technologia eliminująca szkodliwe dla oczu promieniowanie). Dane techniczne: częstotliwość odbioru VHF-L 49,75-160,25MHz; VHF-H 168,25-464,25MHz; UHF 471-863,25MH. Tuner TV: PAL (B/G/H, D/K, I) NTSC. System dźwięku B/G, DK. Ekran: kolorowy 7", trzy możliwości oglądania (do wyboru) 16:9, 16:9-L, 4:3. Zasilanie 12V DC, napięcie wyjściowe audio 200mV. Pilot. Automatyczne szukanie stacji telewizyjnej, automatyczne programowanie (255 kanałów), funkcja podłączenia kamery "cofania", automatyczne przełączanie na kamerę, zegar, kalendarz, gry, automatyczne wyłączanie (do 180min.). Wbudowane dwie lampki nocne po obu stronach telewizora + włącznik. Podłączenia: wejście na antenę zewnętrzną, zasilanie DC z gniazda zapalniczki lub zasilacza, 1 x audio/2 x video (3 x chinch). Pobór mocy 10W. Wymiary [cm] 20 x 17 x 3,5 (po zamknięciu). Waga 760g.
Telewizorek ma zamykaną pokrywę i można go w miarę dyskretnie "schować" (pod "sufitem" kabiny kierowcy) - mam zamiar zamontować monitor tak, by jednocześnie był lusterkiem wstecznym, a także służył do "doraźnego" oglądania tv, np. transmisji meczu podczas postoju na trasie przy współpracy z anteną i tunerem tv sat..
sasquatch
Gość

PostWysłany: 13 Gru 2007, 14:23:44 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Kamperfan napisał:
monitor podsufitowy LCD z wyświetlaczem TFT (technologia eliminująca szkodliwe dla oczu promieniowanie).

Czy mógłbyś przybliżyć temat jak ta technologia eliminuje szkodliwe dla oczu promieniowanie? I przede wszystkim promieniowanie czego?

Ostatnio zmieniony przez sasquatch dnia 13 Gru 2007, 14:24:22, w całości zmieniany 1 raz
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 13 Gru 2007, 15:15:05 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Nie jestem z branży (może specjaliści się wypowiedzą) a informację o "filtrach eliminujących szkodliwe dla oczu promieniowanie" wyczytałem w opisie załączonym do tego telewizorka - być może jest to chwyt marketingowy Sad . Jak zamontuję monitorek (blisko "przed nosem") to będę mógł się "naocznie" o tym przekonać - mam nadzieję, że nie czeka mnie przykra niespodzianka Surprised .
Ogólnie na temat TFT można poczytać np. tu: http://pl.wikipedia.org/wiki/TFT
antwad
Gość

PostWysłany: 13 Gru 2007, 20:19:04 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Daleki jestem od nazwania się specjalistą akurat w tej dziedzinie, ale spróbuję trochę wyjaśnić.

Panele TFT-LCD nazywane także panelami z aktywną matrycą praktycznie wyparły panele wykonane w technologii LCD - z bierną matrycą. Różnica technologiczna pomiędzy nimi to przede wszystkim zastosowanie tranzystorów do sterowania komórek LCD.
W biernej technice LCD ekrany nie mogą szybko zmieniać stanu i nie nadają się do wyświetlania dynamicznej grafiki. Ekrany TFT mogą służyć do wyświetlania szybkozmiennych obrazów i filmów, podczas gdy bierne LCD rozmazują obraz w przypadku wyświetlania więcej niż około 10 klatek na sekundę.
Drugą istotną cechą jest maksymalny kąt patrzenia. Kąt ten w TFT osiąga niemal 180 stopni, podczas gdy w ciągle ulepszanym LCD do około 80 stopni.

Te dwie cechy powodują, że wpływ oglądanych obrazów na ekranie TFT-LCD na wzrok oglądającego będzie znacznie mniej dokuczliwy niż przy używaniu ekranu z bierną matrycą. A że jest to "technologia eliminująca szkodliwe promieniowanie" - to traktowałbym raczej jako skrót myślowy mający powodować pozytywne wrażenie u czytającego.
sasquatch
Gość

PostWysłany: 13 Gru 2007, 21:10:43 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Dzięki - bo własnie takie miałem wrażenie Very Happy
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 04 Sty 2008, 18:08:22 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Zgodnie z zapowiedzią zamontowałem monitor (tv) pod sufitem w kabinie kierowcy (po zamknięciu jest w miarę dyskretnie schowany) i podłączyłem na próbę kamerkę – zdjęcie poniżej. Po włączeniu biegu wstecznego obraz jest kolorowy, funkcja „mirror" działa – można bezpiecznie cofać kamperem. Zastanawiam się, czy nie podłączyć dodatkowego zasilania przez przekaźnik tak, by manualnie włączać kamerę i wykorzystywać zestaw jako „lusterko wsteczne” podczas jazdy - ale czy to zda egzamin? Może ktoś ma doświadczenie w tej materii i zechce się nim podzielić – istotna jest czytelność obrazu w ruchu (z większej odległości za kamperem) i praktyczna przydatność takiego rozwiązania.

szymon
Gość

PostWysłany: 04 Sty 2008, 20:18:47 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W moich camperach kamera cofania podłączona jest do stacyjki, a nie do czujnika biegu wstecznego – można oczywiście założyć dodatkowy wyłącznik, żeby kamera nie była zasilana cały czas gdy jest włączona stacyjka.. Dzięki takiemu rozwiązaniu można używać jej w dowolnym momencie (albo jazda, albo podczas cofania). Kamery używam jako lusterka wstecznego podczas jazdy od świtu do zmroku, później wyłączam monitor (mimo, że kamera teoretycznie „widzi w nocy”), bo jakość obrazu jest niezadowalająca.
Monitory natomiast zasilam z akumulatora do części mieszkalnej, dzięki takiemu rozwiązaniu można używać monitorów/telewizorów podczas postoju.
Umieszczenie kamery uzależnione jest od tego jakie cele są dla nas priorytetowe. Jeśli chcemy używać jej tylko do cofania, lepiej umieścić kamerę wysoko, jeśli podczas jazdy to na wysokości zderzaka. Wynika to z ograniczenie kąta widzenia kamery (najczęściej jest to od 90-110 stopni). Rozwiązaniem które łączy te dwie cechy jest kamera WAECO PerfectView CAM33C3 (posiadająca dwie soczewki) lub w zestawie z monitorem WAECO PerfectView LCD790, którym można przełączyć, który obszar chcemy oglądać (bliżej, dalej).

To tyle.
omega
Gość

PostWysłany: 05 Sty 2008, 00:01:33 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

a jak by tak zabudować dwie kamery, jedna wysoko do cofania i druga jako lusterko nisko i przełączać to jakimś przełącznikiem ,
-jest to możliwe?????
Robin
Gość

PostWysłany: 05 Sty 2008, 10:13:57 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Gdyby kamera zastąpiła lusterko w stopniu, zasługującym na uwzględnienie to prawie każdy pojazd, byłby w nią wyposażony. Bo czego się nie robi dla ewidentnej poprawy bezpieczeństwa. Ale tak nie jest. Lusterko znakomicie spełnia swoją rolę. Natomiast cofanie bez widoczności do tyłu jest ryzykowne w znacznym stopniu. I tu widzę sens instalowania kamery. No i nie w takiej wersji, żeby monitor kamery zajmował tak honorowe miejsce w kabinie kampera. Cofa się stosunkowo rzadko i wystarczy niewielki ekranik. Ja swój zamontowałem 20 cm nad podłogą kabiny, patrzę na niego z góry (co ułatwia podgląd) no i "nie kusi" szukających okazji.
Pozdrawiam - Robin Idea
Marek
Gość

PostWysłany: 05 Sty 2008, 10:26:14 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W poprzednim kamperze miałem umieszczoną kamerę w zderzaku która wraz ze czujnikami przeliczała odległość do przeszkody z określeniem kierunku w przedziale 0,2 m do 2.5 m. Sprawdziłem wyniki fizycznie i w zasadzie mieściły się w normie +/- 0,05 m. Wyświetlacz był umieszczony w lusterku cofania i przez okres około 2500 km jazdy na naszych wyboistych drogach wszystko grało. Potem sie" ten "dalmierz rozkalibrował i wyniki nie były pewne jedynie informacja dźwiękowa. Jeżeli chodzi o kamerę w zderzaku bardzo istotną sprawą jest osłona przeciw słoneczna gdyż często zamiast obrazu była poświata . Taką zabawkę nabyłem na Allegro i w zasadzie działało, ale bez możliwości kalibracji dalmierza i łatwego dostępu do złączek kabli elektrycznych rzecz była mało przydatna.dostępny był obraz jak było zachmurzenie i sygnał dźwiękowy. Jak zamontowałem "prowizoryczną osłonę to były wieksze zabrudzenia kamery więc w nowym kamperze zamontuję kamerę na dachu z osłoną i ustawioną tylko do cofania.
Marek.
Ps ostatnio pokazały się w sklepach Media Markt rewelacyjne (według mnie) kamery cofania (małe gabarytowo duży kąt widzenia , łatwe w montażu). Myślę, że są do przystosowania do kamperów.
szymon
Gość

PostWysłany: 05 Sty 2008, 10:32:57 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

1. oczywiście można zmontować dwie kamery - sam nad tym się zastanawiam
2. ja umieszczam monitor na konsoli środkowej (w nowym camperze mam go automatycznie chowanego)
3. obydwie kamery spełniają swoje zadanie podczas cofania, ale ta umieszczana wyżej lepiej, bo można lepiej oszacować odległość do przeszkody
4. obydwie kamery świetnie zastępują lusterko wsteczne np. podczas jazdy po mieście gdy nigdy nie wiadomo czy za nami nie stoi jakiś pojazd, albo ciągniemy przyczepkę, która w bocznych lusterkach jest widoczna tylko kiedy pojazd skręca.
antwad
Gość

PostWysłany: 05 Sty 2008, 19:24:08 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Robin napisał:
Gdyby kamera zastąpiła lusterko w stopniu, zasługującym na uwzględnienie to prawie każdy pojazd, byłby w nią wyposażony. Bo czego się nie robi dla ewidentnej poprawy bezpieczeństwa. Ale tak nie jest. Lusterko znakomicie spełnia swoją rolę.

Lusterko rzeczywiście wydaje się niezastąpione, ale moim zdaniem jest to kwestia kosztów. W sytuacji gdy producent walczy z kosztami produkcji (charakterystyczne jest stwierdzenie, że samochody zaczęli projektować księgowi, a nie inżynierowie), to taka kamera ciężko wpisuje się w budżet.
Ale, ceny elektroniki ciągle spadają więc może już niedługo tego typu systemy będą powszechnie spotykane w pojazdach.
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 06 Sty 2008, 14:29:37 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Szkopuł w tym, że w moim kamperze nie ma lusterka wstecznego, a przez boczne lusterka podczas jazdy widać raczej średnio co się z tyłu kampera dzieje... Może faktycznie rozwiązaniem są dwie kamery jak proponuje Omega - nawet nie jest potrzebny przełącznik, bo w telewizorku producent przewidział dwa wejścia (video1 i video2) i wystarczy przełączać przyciskiem Smile . Zastanawiam się jednak, czy to będzie wygodne i czy nie jest to "przerost formy nad treścią" - bo przekombinowanie z zabawkami w naszych kamperach przychodzi nam przecież bez trudu...
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat