Forum CNC Strona Główna
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Przygotowanie kampera do zimy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Maciej
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 10:08:20 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Maciej
2006-12-09
14:34
Chociaż zimy za oknami nie widać,chciałbym się Was zapytać jak przygotowaliście swoje kampery do przezimowania.Szczególnie interesuje mnie jak przygotowujecie kampera wewnątrz,żeby nie dopuścić do zawilgocenia,bo niestety później utrzymuje się przykry zapach trudny do wyeliminowania. Pozdrawiam Maciej
Maciej
Gość

PostWysłany: 03 Lis 2007, 10:09:18 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

Maciej
2006-12-09
14:57
Ja podziele się takim doświadczeniem: dotyczy to starszych kamperów jak np. mój 1989 roku. Po spuszczeniu wody zaworami z całego układu,demontuje na okres zimy pompę wody.Przy otwartych bateriach (kranach) w pozycji "zimna woda" przedmuchuje sprężonym powietrzem (max-2 bar),wszystkie przewody (wężyki) z wodą.Później powtarzam tą czynność w pozycji "ciepła woda",wyleci dość spora ilość wody i wtedy mam pewność że wszystkie przewody (wężyki) i bojler są naprawdę puste. Druga czynność o której się zapomina,a jest bardzo ważna to syfony. Ja zalewam płynem do spryskiwaczy najlepiej koncentratem po ok.100g na syfon. Tak przygotowany kamper może stać i czekać do wiosny. Pozdrawiam Maciej
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 24 Lis 2007, 11:57:13 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W przygotowaniach kampera do postoju zimowego powinniśmy także zadbać o akumulatory. Generalnie, są dwie szkoły: wyjęcie akumulatorów i przechowywanie ich w ogrzewanym pomieszczeniu i okresowe ich doładowywanie albo pozostawienie na zimę w kamperze przyłączonym do sieci 230V i włączonym elektrobloku utrzymującym stan naładowania akumulatorów. Praktykuję drugi sposób, bo unikam dźwigania ciężarów i mam możliwość odpalenia zimą co pewien czas silnika, a także kontrolnego uruchomienia odbiorników takich jak lodówka, ogrzewanie, etc. Sposób ten ma jednak wadę – przy długotrwałej eksploatacji zużywają się pracujące ciągle elementy i prawdopodobnie dlatego zmuszony byłem po raz drugi wymienić płytkę z elektroniką w elektrobloku (koszt 68 €, okres oczekiwania no dostawę 1,5 miesiąca). Aby tego uniknąć, nabyłem ostatnio zasilacz nazywany szumnie „prostownikiem z hibernacją”: http://www.allegro.pl/item271777362_prostownik_z_hibernacja_12v_od20ah_do120ah_.html
i używam go do doładowywania akumulatorów w kamperze. Zasilacz może być także używany do okresowego doładowywania akumulatorów przechowywanych w poza kamperem i służyć do awaryjnego ładowania akumulatorów – przećwiczyłem to podczas niedawnej awarii elektrobloku Cool .
Kamperfan
Gość

PostWysłany: 14 Gru 2007, 11:07:17 Odpowiedz z cytatemPowrót do góry

W kamperach z alkową, zwłaszcza w tych starszych, warto na zimę podeprzeć dach by się nie ugiął pod obciążeniem od śniegu - ja zrobiłem to zwykłym patykiem (w miarę sztywnym) opartym o antresolę i podpierającym "strop" (za pośrednictwem kawałka deski by nie uszkodzić poszycia) w okolicy szyberdachu. Dla pewności usuwam też nadmiar śniegu - jeśli po intensywnych opadach grubość warstwy przekroczy 10 - 15 cm. Najlepiej zimować kampery pod dachem (chociażby wiatą) ale z przewiewem - nie polecam przykrywania plandeką, folią czy innym materiałem nieprzepuszczalnym, blokującym dostęp powietrza i zatrzymującym wilgoć (powstają trudne do usunięcia zacieki) Shocked .
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu

Skocz do:  

Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat